National Scholars

Fellowship Year 2021-2022

Astronaut Scholars:

  • TBD

Beinecke Scholar:

  • Madeline Ouimet (Near Eastern Languages and Civilizations, 2022)

Boren Scholars:

  • Hadley Ackerman (Public Policy Studies, International Relations, 2021), Mandarin, Taiwan
  • Noelani Bernal (Global Studies, Romance Languages and Literatures), Portuguese, Brazil
  • Peter Bound (History, Law, Letters, and Society, 2021), French, Senegal 
  • Trent Carson (Global Studies, Economics, 2021), Swahili, Tanzania
  • Cristina Cass (Creative Writing, Near Eastern Languages and Civilizations, 2021), Armenian, Armenia
  • Amani Fawaz (Neuroscience, 2021), Arabic, Jordan 
  • Ruth Gichaba (Public Policy Studies, Psychology, 2021), Swahili, Tanzania 
  • Carolyn Hammond (Public Policy Studies, Linguistics, 2021), Mandarin, Taiwan
  • Hunter Morgan (Law, Letters, and Society, Anthropology, 2021), Swahili, Tanzania
  • Oscar Sarkes (Political Science, Russian and Eastern European Studies, 2021), Russian, Ukraine
  • Amy Tian (Biological Sciences, Public Policy Studies, 2021), Mandarin, China
  • Dahlia Walters (Biological Sciences, 2021), Japanese, Japan

        Named Alternates:

  • Garrett Johnson (Linguistics, 2021), Portuguese, Brazil
  • Samantha Lidbury (Near Eastern Languages and Civilizations, 2021), Arabic, Israel 

Critical Language Scholars:

  • Kristen Busch (Economics; International Relations, 2021), Chinese
  • Julia Gerdin (History; East Asian Languages and Civilizations, 2021), Chinese    
  • Estrella Hernandez (Global Studies; Law, Letters, and Society, 2023), Chinese                                                            
  • Julia Holzman, (History, 2021), Urdu
  • Armando Pizano (Romance Languages and Literatures, 2023), Portuguese
  • Meera Santhanam (Political Science, 2021), Arabic
  • Ava Sharifi (Political Science, International Relations, 2021), Turkish 

       Named Alternates:

  • Grace Carlebach (Common Year, 2024), Chinese
  • Simatul Rashid (South Asian Languages and Civilizations, 2021), Bangla      

DAAD RISE Scholars: 

  • Anna Argulian (Biological Sciences, Psychology, 2023), Universität Osnabrück
  • Ananya Chakravarti (Molecular Engineering, 2022), Technische Universität Darmstadt
  • Isabella Cisneros (Biological Sciences, 2023), Philipps-Universität Marburg, Declined
  • Viraj Manwadkar (Astrophysics, 2022), Technische Universität Dresden
  • Michelle Nguyen (Biological Chemistry, Chemistry, 2022), Friedrich-Schiller-Universität Jena, Declined
  • Kaan Tarhan (Chemistry, 2022), Technische Universität Dresden
  • Juni Terry (Computer Science, Creative Writing, 2022), Technische Universität Hamburg
  • Wilson Turner (Molecular Engineering, Chemistry, 2023), RWTH Aachen
  • Hannah Ye (Biological Sciences, 2023), Technische Universität Darmstadt
  • Kelly Zhang (Common Year), Hochschule Bochum

DAAD Study Scholars

  • Ciara Cronin (History, 2021), MA in Manuscript Cultures, University of Hamburg
  • Jonah Lubin (Comparative Literature, Germanic Studies, Jewish Studies, 2021), MA in Digital Methodology in the Humanities and Cultural Studies, Johannes Gutenberg University Mainz
  • Soo May Wee (Physics, Philosophy, 2021), MS in Physics, University of Heidelberg 
  • Maura Lynch-Miller (Biological Sciences, Comparative Human Development, 2019)

Davis Projects for Peace Scholars: 

  • Sara Siddiqui (Comparative Race and Ethnic Studies, 2021), Project title: “A Greener Village: Combating Environmental Injustice Through Urban Farming”, Chicago
  • Anvita Ramachandran (Economics, Statistics, 2021), Project title: “e-KALVI: An Equal Footing Through Computer Education”, India (original award 2020-2021)

Emerson National Hunger Fellows: 

  • TBD

Fulbright Grantees: 

  • Noelani Bernal (Global Studies, Romance Languages and Literatures, 2021), Brazil, English Teaching Assistant Award
  • Conor Bulkeley-Krane (Germanic Studies, Fundamentals, 2020), Austria, Combined Award
  • Siena Fite (History, 2021), Germany, English Teaching Assistant Award
  • Julia Gerdin (History, East Asian Languages and Civilizations, 2021), Taiwan, English Teaching Assistant Award
  • Rebecca Grayzel-Ward (Public Policy, 2021), Austria, Community-Based Combined Award
  • Michael Kaufmann (Biochemistry, Chemistry, Biology, 2021), Taiwan, English Teaching Assistant Award
  • Lily Liu (Mathematics, Statistics, 2021), Taiwan, English Teaching Assistant Award
  • Nicholas Ornstein (Neuroscience, 2021), Germany, Research Award
  • Anand Shah (Economics, Mathematics, 2021), India, Research Award
  • Jin Yoon (Sociology, Critical Race and Ethnic Studies, 2021), South Korea, English Teaching Assistant Award

       Named Alternates:

  • Ciara Cronin (History, 2021), Germany, Study Award
  • Kat Edmiston (Law, Letters, and Society, 2021), Finland, Study Award
  • Alan Kim (Neuroscience, Biology, 2021), Nigeria, Research Award
  • Sahil Nerurkar (Philosophy, 2021), India, English Teaching Assistant Award
  • Tess Teodoro (Molecular Engineering, Chemical and Soft Materials, 2021), Greece, Research Award
  • Daniel Yong (Biology, 2021), Germany, Research Award
     

Gilman Scholars:

  • TBD

       Named Alternates:

  • TBD

Goldwater Scholars: 

  • Alexandra Masegian (Astrophysics, 2023)
  • Julius Tabin (Biological Sciences and Near Eastern Languages & Civilizations, 2022)
  • Claudia Yao (Mathematics and Physics, 2022)

Humanity in Action Fellows:

  • TBD

Knight-Hennessy Scholars: 

  • TBD

Lincoln Academy Student Laureate

  • Firouz Niazi (Political Science, 2021)

National Institutes of Health Oxford-Cambridge Fellow: 

  • TBD

National Science Foundation Graduate Research Fellows: 

  • Spencer Dembner (Mathematics, 2021)
  • Mayanka Dutta (Computational and Applied Mathematics, 2018)
  • Rachel Gleyzer (Biological Sciences, Mathematics, 2020)
  • Sydney Jenkins (Physics, Computer Science, 2021)
  • Andrew Kao (Computational and Applied Mathematics, Economics, 2020)
  • Yena Kim (Psychology, 2021)
  • Lisa Lin (Physics, 2021)
  • Lily Liu (Mathematics, 2021)
  • Vennela Mannava (Chemistry, 2021)
  • Darcy Newmark (Physics, 2021)
  • Thomas Propson (Physics, 2021)
  • Mark Schachner (Mathematics, 2021)
  • Justine Shih (Neuroscience, Music, 2021)
  • Cheyenne Wakeland-Hart (Neuroscience, 2021)
  • Jenny Wang (Economics, 2018)
  • Sara Warrington (Chemistry, Biological Chemistry, 2019)
  • Ellie Xu (Economics, Psychology, 2019)
  • An additional 16 College/UChicago alum received the NSF GRFP as graduate students at other institutions

       Honorable Mentions: 

  • Marta De Giuli (Biological Sciences, Environmental Science, 2019)
  • Naomi Gancz (Psychology, 2019)
  • Paul Keene (Neuroscience, Psychology, 2021)
  • Linnea Lungstrom (Biological Sciences, 2020)
  • Abigail Schmid (Computational and Applied Mathematics, 2020)
  • Sophia Tang (Biological Chemistry, Chemistry, 2021)
  • An additional 16 College/UChicago alum were named as NSF Honorable Mentions as graduate students at other institutions

Schwarzman Scholars:

  • Jason Zhou (Political Science, 2018)
  • William Seaton (Economics, Creative Writing, 2017)
  • Yucheng Peng (Environmental Studies and Geophsyical Sciences, 2016)
  • Kristina Yu (Economics, 2016)

Think Swiss Scholar 

  • TBD

Udall Scholars: 

  • TBD

US Teaching Assistantship in Austria Grantee:

  • TBD

Yenching Academy Scholars:

  • Joon Kang (Economics, 2019)
  • Shane Rooney (East Asian Languages and Civilizations, 2021)

Fellowship Year 2020-2021 Scholars

Fellowship Year 2019-2021 Scholars

Fellowship Year 2018-2019 Scholars

Fellowship Year 2017-2018 Scholars

Fellowship Year 2016-2017 Scholars

Fellowship Year 2015-2016 Scholars

Fellowship Year 2014-2015 Scholars

Fellowship Year 2013-2014 Scholars

Fellowship Year 2012-2013 Scholars